Blog O blogu
Grudzień 04, 2014 - 00:00

O rządowej promocji - czyli jak można popsuć wszystko

Obiecałem sobie, że nie będę już pisał o wieprzowinie w kontekście krajów Bliskiego Wschodu. No bo i o czym pisać. Mięso wieprzowe jest w tych krajach niedozwolone, zarówno przez prawo, jak i przez nakazy religijne, chociaż w większości krajów muzułmańskich, prawo i religia to jedno. Ale jak nie wrócić do tematu, kiedy dowiedziałem się, że wieprzowinę w Dubaju promuje polski Rząd.

Czytaj więcej
Listopad 01, 2014 - 21:19

Krótki tekst o promocji polskiej marki na bliskowschodnich rynkach

„Katalog polskich przywar” niech pozostanie na rynku polskim. „Katalog polskich firm ” natomiast, wyślemy na rynek arabski – niech Polacy pokażą, że u nas nie tylko przywarami rynek stoi. Niech polskie firmy dadzą się poznać. Chcę, żeby następnym razem moi kontrahenci z Bliskiego Wschodu poprosili o sprowadzenie im polskiej marki jakiegoś produktu.

Czytaj więcej
Wrzesień 07, 2014 - 22:11

Co eksportować na Bliski Wschód ?

Jakie produkty polscy producenci mogą eksportować na Bliski Wschód ? Pytanie to swojego czasu zadaliśmy Panu Ziyad Raoof, który jest pełnomocnikiem Rządu Kurdyjskiego w Polsce. Odpowiedź była krótka: „W Kurdystanie potrzebujemy praktycznie wszystkiego”.

Czytaj więcej
Lipiec 16, 2014 - 14:07

Wojna w Iraku – ponownie

Informacja o zajęciu przez bojowników z ISIS Mosulu, dotarła do mnie kiedy spokojnie paliłem papierosa (jak to mam w zwyczaju jedynie na Bliskim Wschodzie – w Polsce nie palę od 7 lat) na siódmym piętrze hotelu Van Royal w Erbilu, stolicy Autonomii Kurdystanu. Nie była to dobra wiadomość, Mosul leży zaledwie 90 km od Erbilu co w tamtejszych warunkach oznacza nie więcej niż godzinę z minutami jazdy samochodem. Pisząc ten wpis jestem już w Polsce. Ale to co mnie najbardziej zaskoczyło to że, kiedy dzihadyści z ISIS zbliżali się do Kurdystanu, to zagrożenie w niewielkim stopniu wpłynęło na życie mieszkańców stolicy Autonomii.

Czytaj więcej
Czerwiec 15, 2014 - 14:03

Bankowość - Dubaj

Żadna firma w XXI wieku nie może funkcjonować bez rachunku bankowego i bankowości internetowej. Nawet, a może zwłaszcza firma założona wg prostej procedury, na korzystnych warunkach fiskalnych, w Ras Al Khaimah, o której pisaliśmy w poprzednim wpisie. Nie chcę tutaj porównywać ofert konkretnych banków. Każdy może to zrobić samodzielnie – po prostu „wygóglować” konkretny bank, ale chciałbym opisać kilka ciekawostek, dzięki którym uda się uniknąć problemów i rozczarowań w tej całkowicie odmiennej od europejskiej kulturze – także kulturze bankowej.

Czytaj więcej
Maj 06, 2014 - 12:09

Trochę o podatkach

Bliski Wschód to nie tylko atrakcyjny rynek zbytu dla towarów i usług, ale również raj podatkowy, który można wykorzystać zarówno do międzynarodowej działalności handlowej lub usługowej, ale także do optymalizacji podatkowej. Szczególnie atrakcyjnym miejscem do założenia firmy jest Ras Al Khaimah (RAK). To jeden z Emiratów, będący członkiem Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Czytaj więcej
Kwiecień 29, 2014 - 14:29

Dubaj, Erbil i trochę o wieprzowinie

Myśląc Bliski Wschód, pierwsze skojarzenie to Dubaj. Tam też kierują swoje pierwsze kroki firmy zainteresowane ekspansją w tym regionie. Misje gospodarcze to też głównie Emiraty. Trudno się dziwić, czysto bezpiecznie, kolorowo. Piękne wieżowce. Rozwinięta infrastruktura hotelowa. Magia Zjednoczonych Emiratów Arabskich jest tak olbrzymia, że z wizytami handlowymi udają się tam również polscy producenci wieprzowiny ! Oczywiście próbować można, ale życzę powodzenia w sprzedażny tego mięsa w kraju, którego system polityczny i prawny oparty jest w 100% o Islam, który kategorycznie zabrania jedzenia tego mięsa.

Czytaj więcej
Kwiecień 07, 2014 - 15:13

Kierunek Bliski Wschód

Zainteresowanie naszej firmy obsługą rynków bliskowschodnich rozpoczęło się dosyć przypadkowo. Wówczas obsługiwaliśmy dosyć dużą firmę deweloperską z Poznania. Jak większość firm z tej branży poszukiwali inwestora, który sfinansowałby budowę niedokończonych inwestycji. Masowe wycofywanie się banków z finansowania projektów deweloperskich spowodowało, że deweloperzy poszukiwali alternatywnych źródeł finansowania. Poproszono mnie o pomoc w negocjacjach ponieważ, jak się wyraził Prezes tej firmy: „miał do nich przyjechać Szejk z Emiratów, aby zainwestować w ich nowo budowane osiedle domków jednorodzinnych”.

Czytaj więcej